Застрахователната култура е понятие, което включва знания за застраховането и видовете застраховки, за функциите и значението на застраховането, за ползата от него, за застрахователните компании и продуктите, които те предлагат.
По-голямата част от собствениците на жилища у нас нямат сключена застраховка имущество. По-малко от 10% са собствениците на имоти в страната, които притежават имуществена застраховка с включен риск от природни бедствия, като в повечето случаи те също не застраховат доброволно имуществото си. Най-голям процент застраховки “Пожар и природни бедствия” са били закупени като неразделна част по отпуснати ипотечни заеми с цел покупка на недвижим имот.
Българите сме свикнали някой друг да мисли вместо нас за последствията от евентуално природно бедствие. Въпреки че повече от хората са склонни да мислят, че на тях няма да им се случи случайно събитие с неблагоприятен ефект и за това не се застраховат, съществува и друга основателна причина за това и тя е – липсата на средства за застраховка.
Липсата на доверие в застрахователните компании също е една от причините малко хора да сключват застраховки. Съмнението, че ще получат обезщетение при настъпване на застрахователно събитие или пък минималният размер на това обезщетение кара част от хората да се въздържат от сключване на застраховки. Това, което би могло да направим за да си гарантираме най-оптимална застрахователна защита е да четем много внимателно застрахователните договори и общите условия към тях, преди да ги подпишем, включително и написаното с дребните букви. Различните полици могат да поставят различни условия, да важат за различни географски райони, както и да включват само определени застрахователни рискове, при настъпването на които ще ни бъде изплатено застрахователно обезщетение.
Оказва се, че много малка част от хората се страхуват от стихийните бедствия разбира се, преди те да се случат. Според застрахователните експерти обикновено след катастрофично¹ събитие има еуфоричен ръст на закупените полици по застраховка „Имущество“, който впоследствие бързо стихва. Решаването на проблема с природните катастрофични рискове е въпрос от компетенцията на правителството и частния застрахователен и презастрахователен сектор чрез евентуалното създаване на т. нар. Застрахователен пул за защита срещу катастрофични рискове.
- Редакторски рейтинг
-
Рейтинг
-
Общо рейтинг
- Рейтинг от потребителите
-
Рейтинг
-
Общо рейтинг
Други подобни статии
-
28.02.2015 -
17.10.2014 IKEA стъпи в бизнеса със застраховки
Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.
Категории
Новини
- 5 причини за наддаване на тегло по време на цикъл 22.09.2023Ниски нива на магнезий
- Линда Петкова: Идеята за политика ми е странна 22.09.2023Българите са много чернобели като хора
- Български ало-измамници отново арестувани в Гърция 22.09.2023Българка прибра 14 500 евро и злато
- Задържаха 10 от "Ислямска държава", планирали атентат 22.09.2023Те са задържани в Измир
- Откриха изчезналия хеликоптер, пилотът е починал 22.09.2023Машината е паднала в дере на 1-2 км от мястото на излитане
- Нестандартни истории от АФП: Тоалетна, която знае всичко за теб, или олимпиада по мързел 22.09.2023Мъж плува в морето с питон на врата си
- ЦСКА 1948 и Черно море завършиха 1:1 22.09.2023
- Почина дете с диабет, религиозна група му забранила инсулина 22.09.2023Сектата е дадена на съд
- Предлагат да не спират тока на енергийно бедни 22.09.2023Промените в Закона за енергетиката въвеждали нов вид неравенство
- Тенденции в маникюра за есента 22.09.2023Вижте какви са те
Последни публикации
Последни коментари
- Ваня за Как да боядисаме вътрешна стена
- Дидо за Как да боядисаме вътрешна стена
- Бистра за Как да боядисаме вътрешна стена
- Силвия Тодорова за Как да боядисаме вътрешна стена
- Силвия за Как да боядисаме вътрешна стена
Остави коментар